Lillebjørn i Gitarkameratene

Gitarkameratene Øystein Sunde, Jan Eggum, Lillebjørn Nilsen og Halvdan Sivertsen  Foto: Tom E. ØsthuusGitarkameratene er blitt til et uttrolig fleksibelt backing-band. Spesialsydd og trimmet for å ligge bak fire solister: Jan Eggum, Øystein Sunde, Halvdan Sivertsen og Lillebjørn Nilsen. Dette omtaler vi ofte som den «femte dimensjonen» i Gitarkameratene. Og det er nettopp i samspillet med de andre at den enkelte kan tilby egne spesialiteter. Spennende for meg er rollen som multi-instrumentalist.

Lillebjørns instrumenter i Gitarkameratene


Gitar

Gibson L-oo «Blues King»

På scenen bruker jeg en ny kopi laget av Gibson, men i studio har jeg selvsagt min gamle originale L-oo fra 1930-tallet!

Denne har en grop under I. bånd på G-strengen etter pekefinger’n til Robert Johnson. 🙂


Gitar 12-str

C.F.Martin J12-65 M

Stemt D-G-C-F-A-D Et fantastisk instrument!

En 12-strenger er noe langt mer enn en gitar med doble strenge-par. Og skal behandles deretter. Kjennere som Pete Seeger, Leadbelly og Roger McGuinn har alle stemt den minst en heltone under vanlig kammertone. Og godeste Roger McGuinn lånte Lillebjørns Martin til sin egen konsert da han besøkte Oslo i 1991!


Banjo 5-str.

ODE Colerado Long Neck
Min banjo har ekstra lang hals. Inspirert av min gamle venn Pete Seegersin egen modell.

Med Øystein Sunde må det spilles fort; og med den banjo-teknikken som kalles frailing er vi nå oppe i 8 (åtte!) sekstendels-noter pr sekund på Skal Det Være No Mer Før Vi Stenger?


Tenor Ukulele

C.F. Martin
Stemt G-C-E-A Gammel og pen! Reparert etter en skade av mine venner Strand Guitars.


Sopran Ukulele

Skylark Brand
Stemt A-D-F#-H Nydelig «El Cheapo» fra Taiwan


Fiolin

En gammel 1799 barokkfele med kort hals. Spellemannsfele! Instrument arvet fra min far.


Hardingfele

Olaf G. Helland 1913


Gitar Takamine

Stemt EHEF#HE til sangen Så Nære Vi Var


Seljefløyte

Laget av purple bamboo i Kina. Design og donasjon: Steinar Ofsdal


Blikkfløyte, Penny Whistle

En D-fløyte. Innblåst og donert av min venn Steinar Ofsdal.


Triangel

Benyttes når Øystein drar igang Frøken Bibelstripp


Munnharpe

Plektrene Kaller Vi hilser Ennio Morricone


Okarina

Plektrene Kaller Vi hilser Ennio Morricone


Ukulele banjo

John Grey & Sons London
Innkjøpt i London en gang av Knutsen & Ludvigsen, som sa tostemt:

Den må Lillebjørn ha!

da de fikk øye på den. Dette er den typen ukulele George Formby spilte på. Den låter sterkt! Høres på våre innspillinger Gull Og Grønne Skoger og Lillebror Per

Share